Цікава зоологія! 7 клас!



Шановні вундеркінди!

Вимушені канікули   продовжуються, але ми не тільки відпочиваємо, а й продовжуємо вивчати процеси життєдіяльності тварин. 

Порівняльна характеристика кровоносної системи

ТвариниХАРАКТЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ КРОВОНОСНОЇ СИСТЕМИ
НайпростішіВідсутня, транспорт речовин в організмі здійснюється шляхом дифузії. Перенесенню речовин сприяє рух цитоплазми і діяльність скоротливих вакуолей
КишковопорожнинніВідсутня, транспорт речовин відбувається переважно шляхом дифузії (поліпи) або з допомогою розгалужень кишкової порожнини (медузи)
Плоскі червиВідсутня, транспорт речовин відбувається шляхом дифузії, яка полегшується сплощеною формою тіла. Значна частина перенесення речовин здійснюється за допомогою розгалужень кишечника
Первиннопорожнинні червиВідсутня. Транспорт речовин здійснюється рідиною первинної порожнини тіла, яка постійно рухається
Кільчасті червиКровоносна система замкнена і складається з двох головних СУДИН – спинної (кров тече до переднього кінця тіла) та черевної (кров тече до заднього кінця тіла) і капілярів. Кров складається з плазми і різноманітних клітин, може мати зелений, жовтуватий і червоний колір, містить дихальні пігменти (хлорокруорин, гемеритрин, гемоглобін). Серце відсутнє, рух крові зумовлений скороченнями великих судин (спинної та кільцевих судин)
МолюскиКровоносна система незамкнена і складається з серця, кровоносних судин, лакун і синусів. У більшості серце трикамерне (два передсердя і один шлуночок) і розташоване у навколосерцевій сумці (перикардій). Гемолімфа червона або синя
ЧленистоногіКровоносна система незамкнена. На спинному боці тіла розташована пульсуюча судина – серце, яке скорочується декілька десятків і навіть сотен разів на хвилину, що зумовлює швидкий рух гемолімфи. Гемолімфа жовтуватого (містить еноцити – клітини, багаті поживними речовинами), синюватого (містить гемоціанін) або червонуватого кольору (містить гемоглобін)
ЛанцетникиКровоносна система замкнена і складається з двох головних судин – спинної (артеріальна кров тече до заднього кінця тіла) і черевної судин (венозна кров рухається до переднього кінця тіла) та їх розгалужень. Одне коло кровообігу. Серце відсутнє, кров рухається завдяки скороченням стінок черевної судини. Кров безколірна (гемоглобін відсутній)
РибиКровоносна система замкнена. Серце двокамерне, містить лише венозну кров. Одне коло кровообігу. Дуг аорти немає, відходить черевна аорта. Об’єм крові – до 3% ваги тіла. З’являється селезінка. Холоднокровні (пойкілотермні)
ЗемноводніКровоносна система замкнена. Серце трикамерне. Два кола кровообігу. Через артеріальний конус від шлуночка відходить черевна аорта, яка ділиться на судини. Об’єм крові – до 5% ваги тіла. До органів надходить змішана кров. Холоднокровні (пойкілотермні)
ПлазуниКровоносна система замкнена. Серце трикамерне з неповною перегородкою (у крокодилів – чотирикамерне). Два кола кровообігу. Від шлуночка відходять права і ліва дуга аорти, які зливаються в аорту. Об’єм крові – до 7% ваги тіла. Холоднокровні (пойкілотермні)
ПтахиКровоносна система замкнена. Серце чотирикамерне*. Два кола кровообігу. Від лівого шлуночка відходить права дуга аорти (ліва дуга аорти редукована). Об’єм крові – до 9% ваги тіла. Повне відділення артеріальної крові від венозної призвело до виникнення теплокровності (гомойотермні організми)
СсавціКровоносна система замкнена. Серце чотирикамерне. Два кола кровообігу. Від лівого шлуночка відходить ліва дуга аорти (права дуга аорти відсутня). Об’єм крові – до 9,5% ваги тіла. Артеріальна і венозна кров не змішується. Теплокровні (гомойотермні)




Пропоную вам пригадати   покриви   тіла тварин, їх різноманітність та функції. Вашими  помічниками будуть підручник (§ 41 ), робочий зошит та. звісно,додаткові джерела інформації, доступні для вас. 



Лабораторне дослідження ОСОБЛИВОСТІ ПОКРИВІВ ТІЛА ТВАРИН



 Мета: закріпити знання про особливості покривів тіла тварин; формувати уміння пояснювати особливості покривів за допомогою лабораторних дослідів з об'єктами живої природи. Обладнання: живі організми та утвори їх покривів.
Хід роботи
1. Особливістю покривів багатьох тварин є наявність залоз.( Дослід. Доторкаємося до тіла дощового черв'яка (жаби, риби, іншої тварини). Пояснення:
2. Покриви багатьох тварин, на відміну від зелених рослин, мають різне забарвлення.
Дослід. Вивчаємо забарвлення сонечка (колорадського жука, оси). Пояснення:
3. Епідерміс шкіри хребетних тварин здатний утворювати різноманітні похідні.
Дослід. Визначаємо відмінності між лускою риби, пір'ям птаха і волоссям ссавця та вказуємо їх причину.Пояснення:
Висновок. З чим пов'язані особливості покривів тіла тварин?



Навчаємося пізнавати

Міні-проект «МАЙСТЕРНІСТЬ МАСКУВАННЯ»
Сформулюйте запитання по темі проекту, виберіть приклади, підберіть якісні фотографії та коротку інформацію й підготуйте презентацію тварин - майстрів маскування.


https://www.youtube.com/watch?v=owwhnfHr8Vs






Немає коментарів:

Дописати коментар